4.8 C
Skopje
Tuesday, January 31, 2023

Колевски: „Рекет“ фрла дамка врз целата јавнообвинителска функција

Најчитани вести

Новоизбраниот претседател на Советот на јавни обвинители Ацо Колевски, денеска изјави дека случајот „Рекет“ во кој осомничена е и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, фрла дамка врз целата јавнообвинителска функција.

“Верувам дека колегите преземаат се што е во нивна моќ и во нивна надлежност да го расветлат овој случај кој морам да признам дека фрла темна дамка врз целата јавнообвинителската функција” изјави Колевски, одговарајќи на новинарски прашања по неговото именување на фунцијата.

Ацо Колевски денеска едногласно беше избран за претседател на Советот на ЈО со двегодишен мандат.

Неговиот избор е на еден ден по одлуката на Советот на ЈО да почне постапка за разрешување на СЈО Катица Јанева поради случајот „Рекет“

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести