-0.2 C
Skopje
Thursday, January 27, 2022

Кога ќе се соблече по бикини, сите се крстат: Како Донатела Версаче ги уништи телото и лицето за да ја зачува младоста!

Најчитани вести

Во Холивуд, правилото е дека жената никогаш не може да биде доволно слаба. Донатела се чини дека слепо го следи тоа правило. Како опсесијата со младешка фигура е сè што мисли оваа жена.

Сакајќи да го зачува својот „младешки изглед“, Донатела помина низ ригорозни диети, но и уште поригорозни естетски процедури.

Како да нема никој близок до неа кој искрено би и рекол да застане и да се помири со нејзината возраст. Затоа што жената не е само изглед. А, Донатела е многу повеќе од изглед, само што не може да се види со оглед на тоа што нејзиниот физички изглед е толку чуден …

Животот на Донатела Версаче се промени засекогаш на 15 јули 1997 година …

На тој кобен ден, на прагот на нејзината прекрасна куќа во Мајами Бич, додека се враќаше од шопинг за весници, беше убиен нејзиниот брат Џани Версаче, творец на една од најголемите модни империи во дваесеттиот век. Тоа беше огромен удар за целото семејство. Убиството на Џани, како и неговиот живот, го следеше голем публицитет. Орди новинари од целиот свет итаа на Флорида.

По првиот шок, Донатела го собра целото семејство на приватен имот на Карибите, заедно и во мир да ја оплакуваат смртта на Џани, пишува Б92.

Детство во Калабрија

Една од омилените приказни на Џани Версаче беше дека тој никогаш немаше да стане тоа што е ако не пораснеше во толку живописно опкружување. Во тоа време владееше мафијата со Калабрија, чие влијание навлезе во секој агол од животот, а под влијание на општата безнадежност и сиромаштија, многу млади жени се занесуваа со проституција. Френк Версаче секој ден го водеше малиот Џани по улиците на градот, а тој постојано застануваше и зјапаше во проститутките, кои ги нудеа своите услуги од околните бордели под заштита на мафијата. Неговата мајка го повлече за рака, сакајќи да го сврти погледот од своето мало момче католик. Ако неговата мајка не се трудеше толку многу, се пошегува Џани, веројатно немаше да биде толку фасциниран од нив подоцна. Излегува дека во изгледот на „оние убави, магични жени“, тој подоцна пронашол инспирација за неговите предизвикувачки модели, според кои доживеал светска слава.

Донатела е родена на 2 мај 1955 година во градот Реџо ди Калабрија, на самиот врв на италијанската чизма. Таа беше најмалото дете во семејството Версаче. Отец Антонио беше трговец патник. Донатела и нејзините браќа, Санто (1944) и Џани (1946), пораснале во околината на кројачкиот салон на нивната мајка Франческа. Секој ден во работилницата на нејзината мајка, дваесетина жени работеа напорно за да ги направат нарачаните модели. Во повоениот период, во осиромашениот воен југ на Италија, не беше лесно да се прехрани семејството.

Донатела Версаче имала само единаесет години кога Џани започнал да ја облекува во облеката што ја дизајнирал за неа и да ја носи со себе во ноќни клубови и дискотеки.

„Од сите луѓе таму, Џани беше најраскошен“, рече еднаш Донатела. „Тогаш ме повлече, а сега јас сум најраскошна. Тоа е негова вина “. Веќе во тоа време, таа започна да ја избелува косата. Отпрвин само краевите, но со текот на времето насоките станаа сè поголеми и поголеми.

Како настана модната империја

И покрај противењето на неговиот татко, Џани замина во Фиренца во раните 1970-ти години за да започне кариера во модниот бизнис. Бидејќи претходно ги напушти студиите за архитектура, тој немаше формално образование од областа на дизајнот, но донесе многу искуство од салонот на неговата мајка. Донатела се запишала на италијанската литература во Фиренца, а за време на викендите застанала покрај модното студио на Џани. Потоа, Џани се пресели во Милано, а Донатела го следеше веднаш по завршувањето на студиите. Некое време делеа стан во Милано.

Џани работел за многу познати милански куќи, но кога имал 32 години, по нагон на неговиот постар брат Санто, решил да основа своја компанија. Санто, дипломиран економист, ја напушти работата како сметководител во родното Реџо за да му помогне на помладиот брат. Компанијата „Џани Версаче“ е основана во 1978 година, а потоа беше отворена првата продавница со првата женска колекција во миланската Виа дела Спига. Продажбата беше добра, но не и спектакуларна. Сепак, Версаче имаше среќа, бидејќи тајмингот беше совршен. Токму во тоа време, Милан се наметна како светска престолнина на модата и успехот дојде брзо.

Оставајќи модели на намалени линии и неутрални бои на дизајнерите како Џорџо Армани, Версаче ги освои светските модни страници со провокативни кроеви и впечатливи бои. Со своите креации ги испита утврдените граници на сексуалноста и добриот вкус. Во текот на осумдесеттите години, тој дефинитивно се етаблираше како омилен дизајнер на млади и богати рок и поп sвезди, актери и членови на кралското семејство. Вечерните фустани од студиото Версаче беа продадени по просечна цена од 15.000 американски долари.

Во семејството, Донатела прво управуваше со односите со јавноста, но Џани наскоро сфати дека му е многу поважна како муза и советник. Нејзиното влијание беше постојано. Џани не го криеше тоа, доколку се случи таа да не одобри модел, тој беше подготвен да го одбие и да го искине цртежот. Идејата на Донатела беше да ангажира познати супер модели за модни ревии во осумдесеттите, кои привлекуваат медиумско внимание, што носи поголем публицитет за куќата на Версаче. Како страствен потрошувач на ноќни излегувања и со извонредно чувство за духот на времето, Донатела ги слушаше суптилните пораки на пазарот и му го пренесе на Џани она по што копнее младата генерација. Тој веруваше во нејзината естетска проценка без граници. Џани го посвети својот прв парфем „Русокоса“ на својата сестра. За него, таа беше совршена жена. И покрај големата наклонетост што владееше меѓу брат и сестра, честопати се појавуваа судири меѓу нив. Понекогаш недоразбирањата траеја со месеци.

Џани ѝ рече на својата сестра во раните 90-ти, кога му беше дијагностициран редок вид на рак на уво, дека сака таа да ја преземе позицијата креативен директор ако нешто му се случи. По убиството, на Донатела ѝ било тешко да продолжи со работа. Џани не само што беше „мозокот“ на модната куќа, туку со својата харизма и огромна работна енергија тој беше движечка сила за сите други вработени. Сепак, Донатела таа есен успеа да состави колекција ready-to-wear, која веднаш се појави во продажба, а која Вог ја опиша како „многу убедлива“. Во јули следната година, точно една година и три дена по убиството на Џани, студиото Версаче за прв пат одржа високо модно шоу во хотелот Риц во Париз под креативно водство на Донатела. Секоја година, Џани организираше модна ревија во оваа област. Како и многу пати претходно, модната писта беше поставена над хотелскиот базен, но овој пат, според идејата на Донатела, беше направен од чисто стакло. Донатела рече дека ова шоу ја посветува на „љубовта на Џани кон работата, како и на сите вработени, чија љубов и лојалност кон нашиот брат беа скапоцени, а кои значат толку многу и за нас“.

Донатела беше мажена поранешниот модел Пол Бек. Поранешните сопружници имаат две деца: ќерката Алегра и синот Даниел.

Џани и го остави лавовскиот дел од своето богатство на својата сестра Алегра, која за време на смртта имаше само 11 години. Таа му беше милениче, кого тој го носеше со себе насекаде. „Таа ми ја кажува вистината за Донатела“, рече тој. Таа го доби целиот удел на Џани во компанијата, што изнесуваше 45 проценти и голем дел од недвижниот имот. Џани му ја остави својата импресивна колекција на уметнички дела вредна милиони на неговиот внук Даниел.

Алегра прерасна во сериозна и повлечена девојка, која ретко се појавува на јавни места и засега нема амбиции да се занимава со мода. Повеќе ја интересира историјата и сака да се испроба во светот на актерството.

Донатела и Санто не се споменуваат во тестаментот на Џани. Тестаментот, наводно, бил направен во раните 90-ти, кога семејните односи не биле големи. Тоа беше време кога Џани закрепнуваше од болест и кога влијанието на Донатела во компанијата растеше толку многу што таа за малку ќе му станеше конкурент.

Донатела веќе поседува 20, а Санто 35 проценти од компанијата.

Финансиски потешкотии

Месеци пред убиството на Џани, внимателно беа направени подготовки за големиот триумф за кој долго сонуваа Џани, Донатела и Санто. Компанијата Версаче требаше да излезе во јавноста во 1998 година и на тој начин се претвори во империја под команда на еден човек во отворено акционерско друштво, кое ќе го надживее својот генијален творец. Планирано е да се обеси етикета со цена од дури 1,5 милијарди долари на семејната компанија „Џани Версаче“. Само три недели пред убиството, семејството издвои личен имот вреден околу 100 милиони долари од имотот на компанијата, кој се состоеше од куќа во Флорида, куќа во Њујорк и импозантна уметничка колекција со дела на стари мајстори. Додека полицијата трагаше по убиецот на славниот творец во Флорида на 15 јули 1997 година, брокерите на најпрестижните американски банки, Морган Стенли, Мерил Линч и Голдман Сакс, се испотија на жешкото сонце во Милано. Тие очекуваа да биде објавена одлука на 18 јули за тоа кој е избран да го сервисира бизнисот со продажба на гламурозни акции, а со право се смета за најатрактивен пакет од 1998 година во Европа. Конечниот чин беше отсутен.

Годините што следуваа, за куќата на Версаче, означија борба да се намали падот на профитот на суровиот моден пазар, каде што секој ден се води вистинска војна за примат, меѓу француски, италијански и американски дизајнери. Приходите опаѓаа секоја година, принудувајќи ја компанијата повторно да позајми. Тоа не ги спречи Санто и Донатела да направат уште еден храбар и навидум мегаломански чекор, заедно со австралиска претприемачка компанија. Првиот во ланецот луксузни хотели во Версаче беше отворен на Златниот брег во Австралија во 2000 година и беше направен план да се отвори уште еден, во Дубаи.

Нов почеток

По Мадона и Деми Мур, Донатела ја ангажираше Хали Бери како главно лице на кампањата пролет/лето. Поради снимањето на X-Man 3, оваа црна убавица имаше само еден слободен ден да се фотографира за модната кампања и ја воодушеви Донатела со својот професионализам, позирајќи и се на фотографката Марија Тестина од 5 наутро до 1 по полноќ.

„Отсекогаш одбирав инспиративни жени за кампањата. Хали презентира се што е убаво во оваа колекција. Таа сака бои, има оригинална сензуалност, силна е и истовремено е женствена. Таа е вистинска жена која има поминато многу во својот живот “.

Иако се обиде да се посвети на работата, Донатела падна во ментална криза, засилена со употребата на кокаин и антидепресиви. „Ми се слоши по убиството на Џани“, изјави таа пред еден милански весник пред многу време. „Беше брутално и бесмислено. Влегов во тунелот. Гледав како луѓето ме гледаат во очи и се прашуваат дали ќе можам да водам бизнис. Се преправав пред нив дека сум целосно сигурна во себе, но кога ќе дојдев дома ќе се срушеше “.

Донатела отсекогаш живеела екстравагантен и бурен живот, како што може само личност со нејзин социјален статус и богатство. Слаба е кај дијамантите, кои понекогаш достигнуваа големина на грозје. Еднаш прашана дали планира да се врати во природната боја на коса, која со децении ја обојува во сребрено сина, Донатела луто одговори: „Не знам што значи природно кога станува збор за изгледот на жената. Глупости! За мене, природно, тоа има повеќе врска со храна или зеленчук “.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com