18.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Ковид-19 со време ќе стане благ како најчеста настинка, открива новото истражување: Кои се шансите ова да се случи?

Најчитани вести

Додека пандемијата не покажува знаци на повлекување, тешко е да се замисли ден кога веќе нема да посветуваме толку многу внимание на тоа. Сепак, ново истражување тврди дека Ковид-19 наскоро може да не биде поштетен од обичната настинка „Нашата анализа на имунолошки и епидемиолошки податоци за ендемични хумани корона вируси (HCoV) покажува дека имунитетот што ги блокира инфекциите брзо опаѓа, но имунитетот за намалување на болеста трае долго“, напишаа авторите на студијата во списанието „Сајанс“. Нивниот модел сугерира дека по достигнувањето на ендемската фаза и примарното изложување во детството, CoV-2 не може да биде повирулентен од обичната настинка.

Авторите погледнаа на историјата на другите познати корона вируси, вкупно шест. Четири од нив се прилично бенигни, но другите двајца, САРС и МЕРС, се далеку поопасни, но за среќа се воздржани на време. Сепак, преостанатите четири често може да се најдат кај денешното население. Токму овие четири вируси ги проучувале авторите за да откријат како може да се однесува КОВИД-19 за неколку години. Истражувачите проучувале како вирусите влијаат на деца на возраст под пет години, чиј имунолошки систем е посилен од просекот.

Тие заклучија дека со зголемената изложеност на популацијата на вирусот, тој може да стане бениген како обична настинка што едвај ги погодува децата на возраст под пет години. Тоа е добра вест, но мора да се стави топката на земја и да се каже дека е невозможно навистина да се предвиди како ќе се развие вирусот и како ќе реагира имунолошкиот систем. Ниту една достапна вакцина не нуди 100 процентен безбеден имунитет против Ковид-19, а досега немаме податоци за тоа колку долго ќе траат ефектите од вакцинацијата, пишува Интересен инженеринг. Тоа значи дека пандемијата ќе биде со нас уште некое време. Дотогаш, предупредуваат експертите, сепак треба да се придржуваме до вообичаените мерки: носење маски, одржување простор, проветрување на просторијата, хигиена на рацете …

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com