11.8 C
Skopje
Monday, September 26, 2022

Ковид бројките продолжуваат да паѓаат, но засега нема укинување на мерките

Најчитани вести

Бројките на новозаболени и активни случаи на КОВИД-19 во земјава продолжуваат да паѓаат.

Според направената серолошката анализа, 86 отсто од вакцинираните и 75 отсто од невакцинираните кои го прележале вирусот, имаат имунитет, но надлежните сметаат дека уште е рано да се зборува за дополнително олабавување на мерките.

Министерот за здравство Беким Сали е оптимист за општата состојба кај нас, но не е оптимист за мерките. Тој вчера појасни дека државите кои ни се репер како први држави кои ослободија мерки, кај нив денес се забележува враќање на првобитна состојба.

-За жал ние уште сме на граница меѓу жолта и зелена зона, но одиме повеќе кон жолтата зона. Веќе не е показател само бројот на новоинфицирани, многу е значајно на 100.000 жители колку се новоинфицирани, колку се хоспитализирани и колку се со последици од тоа. И индикаторот за хоспитализација и за новоинфицирани е позитивен. Се надевам дека оваа недела ќе испаднеме во зелена зона, меѓутоа дали ние сме подготвени да ги ослободиме мерките не сум сигурен и ќе треба да видиме што ќе одлучиме во среда на состанокот на Комисијата, изјави вчера ресорниот министер.

Според Сали, и природната и вештачката имунизираност кај народот не е гарант дека нема да се врати претходната состојба.

Тој посочи дека и Министерство за здравство, Институт за јавно здравје и Комисијата за заразни болести ја следат состојбата во државата, во регионот, но и пошироко, и напомена дека оваа недела на состанокот на Комисијата за заразни болести закажан за среда ќе разговараат за епидемиолошка состојба во државата.

Инаку, во текот на вчерашниот ден беа регистрирани нови 92 случаи на КОВИД-19, од направени 1.176 тестови. Оздравеле 363 пациенти, регистрирани се тројца починати.

Од новозаболените, од Скопје се 60, Кавадарци и Охрид по 6, Прилеп 5, Струмица 4, Куманово и Гостивар по 2 и Тетово, Штип, Кочани, Струга, Гевгелија, Радовиш и Делчево по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.923.358 тестирања на КОВИД-19. Вкупниот број КОВИД-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 301.583. Бројот на оздравени пациенти е 290.617, на починати е 9.150. Бројот на активни случаи изнесува 1.816.

Во светот, бројот на заразени од Ковид-19 достигна 459 милиони, а битката со коронавирусот ја загубиле над шест милиони луѓе.

Според најновите информации за ширењето на КОВИД-19 низ светот, Кина завчера има пријавено 1.807 нови локални симптоматски случаи. Ова е највисока дневна бројка во изминатите две години и повеќе од тројно од бројот на случаи од претходниот ден.

Кина исто така даде одобрение за пет комплети за антигени направени од локални компании кои треба да се користат за само-тестирање, објави државната телевизија CCTV, бидејќи го менува режимот на тестирање…Кинеското тело за контрола на болести соопшти дека дневните случаи на КОВИД-19 во јужниот центар на провинцијата Гуангдонг би можеле да се зголемат на повеќе од 75.000.

Во однос на државите од Европа, германскиот министер за здравство во петокот предупреди дека земјата нема да успее да ја стави под контрола пандемијата и ќе биде до есен во иста ситуација како сега, доколку владата не побара целосна вакцинација на населенеито.

Швајцарија пак, обезбеди најмалку 14 милиони дози вакцини против КОВИД-19 за 2023 година.

Во Америка, министерката за финансии Џенет Јелен во петокот рече дека американската економија е подобро подготвена да ги преброди економските турбуленции од руската инвазија на Украина поради пакетот помош од 1,9 трилиони долари за КОВИД-19 донесен пред една година.

Австралиските власти пак, вчера предупредија дека бавното пуштање во употреба на засилувачките вакцини против КОВИД-19 би можело да ослободи нов бран инфекции поради заканата од многу заразната подваријанта BA.2 на сојот на коронавирус Омикрон.

Исто така, Кенија ги укина преостанатите ограничувања во петокот, вклучително и забрана за големи собири во затворен простор, како што се религиозни служби и барање да се претстави негативен тест за КОВИД-19 за патници кои пристигнуваат со авион.

Во меѓувреме, Светската здравствена организација (СЗО) изрази загриженост дека војната во Украина би можела да ја влоши пандемијата со коронавирусот, па оттаму настојува да стори повеќе за ограничување на ширењето на болеста.

Бројот на евидентирани случаи во регионот е помал споредбено со претходната седмица, но ризик од развој на тешки форми на болеста со смртен исход постои, особено поради ниската стапка на вакцинираност во Украина. Иста е ситуацијата и кај двата милиони бегалци кои поради воените дејствија преминаа во соседните држави.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com