10.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

Ковид биланс за 24 часа: Нови 15 случаи и нема починати

Најчитани вести

Во последните 24 часа се направени 2.802 тестирања, а регистрирани се 15 нови случаи на ковид-19. Нема починати, а оздравени се 14 лица, информира министерството за здравство.

Меѓу новооткриените случаи на ковид- 19 од Кичево се 5, Скопје – 4, Тетово – 3, Прилеп, Охрид и Делчево – по 1. Регистрирани се 14 оздравени пациенти. Не се регистрирани нови починати лица.

Направени се 2.802 тестови. Досега во земјата се направени вкупно 841.125 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.583, бројката на оздравени пациенти е 149.690, на починати е 5.472, а бројот на активни случаи изнесува 421.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 68627, Активни 167
Куманово 8872, Активни 49
Прилеп 8322, Активни 32
Тетово 7239, Активни 32
Битола 6304, Активни 16
Велес 5471, Активни 3
Гостивар 5180, Активни 13
Кавадарци 5153, Активни 0
Охрид 5014, Активни 22
Штип 4960, Активни 3
Струмица 4114, Активни 7
Струга 2981, Активни 4
Кочани 2791, Активни 4
Кичево 2588, Активни 34
Гевгелија 2195, Активни 2
Неготино 2184, Активни 3
Свети Николе 1523, Активни 0
Ресен 1234, Активни 0
Крива Паланка 1222, Активни 2
Радовиш 1161, Активни 7
Берово 1029, Активни 0
Делчево 973, Активни 4
Дебар 941, Активни 2
Виница 886, Активни 5
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 666, Активни 1
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 1
Демир Хисар 400, Активни 3
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 376, Активни 3
Македонски Брод 359, Активни 1
Пехчево 268, Активни 0
Македонска Каменица 249, Активни 1
Дојран 132, Активни 0

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести