Home » Ковачевски – Фон Дер Лајен: Брисел силно го поддржува дијалогот Скопје – Софија

Ковачевски – Фон Дер Лајен: Брисел силно го поддржува дијалогот Скопје – Софија

by Журнал.мк

Премиерот Димитар Ковачевски телефонски разговарал со претседателката на Европската комисија Урсула Фон Дер Лајен, која како што соопштија од Владата, на премиерот Ковачевски му изразила благодарност за брзите реакции на владата, за кои истакнала дека во целост се усогласени со надворешната и безбедносната политика на ЕУ.

Таа воедно ја поздравила посветеноста на дијалогот Скопје – Софија и уште еднаш повторила дека Брисел силно го поддржува и поздравува овој процес кој ќе овозможи забрзување на процесот на евроинтеграции. И покрај загрижувачката ситуација со украина која се наметна како приоритет, стои во соопштението, премиерот Ковачевски информирал дека двете влади се посветени и активно продолжуваат со дијалогот за изнаоѓање решенија за време на француското претседателство.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More