Home » Ковачевски: Позицијата во која се наоѓаме денес е далеку поповолна

Ковачевски: Позицијата во која се наоѓаме денес е далеку поповолна

by Журнал.мк

Премиерот на Македонија, Димитар Ковачевски истакна дека со владиниците коалициони партнери денеска дискутирале за новиот предлог, кој бил доставен до нив.

„Позицијата во која се наоѓаме денес е далеку поповолна. Денес го отпочнуваме широкиот консултативен процес. Ќе дебатираме и во парламентот и со опозицијата. Предлогот го гледаме како солидна основа за градење на добар став. Како влада се држевме до државните позиции во однос на преговорите со Бугарија, на што сме многу горди. Имаме дефинирани позиции за прифаќање на македонскиот јазик, како и протоколот да не биде во преговарачката рамка. После оваа средба целиот предлог ќе биде објавен на веб страната на владата. Одлуката за нашата иднина ќе ја донесеме ние“, вели Ковачевски.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More