Home » Ковачевски: Настанот од Битола ги разбуди духовите од минатото

Ковачевски: Настанот од Битола ги разбуди духовите од минатото

by Журнал.мк

Со последната посета на бугарската делегација во Битола се разбудија духовите од минатото поттикнувајќи го повторно говорот на омраза и недовербата против кои успешно се боревме. Антифашистичката определба на граѓаните е дел од нашиот национален идентитет и македонските граѓани се определени за членство во ЕУ, но провокации кои ги повредуваат нашите чувства ја загрозуваат таа определба. Имаме стратешка цел за влез во ЕУ, но достоинствено со својата национална гордост и посебност. Вака премиерот Димитар Ковачевски синоќа се обрати до јавноста во врска со отворањето на бугарскиот културен центар „Ванчо Михајлов“ во Битола, што предизвика голем број реакции во македонската јавност.

Претходно, на брифинг со новинарите, шефот на диппломатијата Бујар Османи во реакција за настанот во Битола, на кој бугарска делегација предводена од премиерот Кирил Петков присуствуваше на отворањето на културен клуб со името на соработник на фашистичкиот режим „Ванчо Михајлов“, кажа дека провокација е името на клубот, а не неговото отворање и оти со ова сигурно е ставена дамка на односите, на разговорите, но оти не може да се дозволи тоа да го урива процесот.

Во исто време, Европската комисија без коментар за контроверзното име на клубот, како и за билатералните услови во процесот на пристапување во ЕУ.

– Од првиот ден на мојот мандат како премиер, реков дека не отстапувам од тоа разговорите меѓу Северна Македонија и Бугарија да се водат достоинствено и во духот на европските вредности. Кон оваа определба се придржувавме цел овој период. Реализиравме конкректни заеднички проекти, ги подобривме односите и го намаливме говорот на омраза. За жал, со последната посета на бугарската делегација во Битола се разбудија духовите од минатото поттикнувајќи го повторно говорот на омраза и недовербата против кои успешно се боревме. Оттука, целосно го разбирам и чувствувам гневот на граѓаните во изминатите денови, нагласува Ковачевски во обраќањето.

Нашата држава, додава тој, ја стекна својата независност по Втората светска војна во која граѓаните учествуваа во антифашистичката народноослободителна војна.

Тој верува дека треба да се работи на зајакнување на дијалогот и унаредување на односите меѓу двата народи до конечно решавање на спорот.

– Но, за тоа да биде успешно, ниедна од страните не смее да прави чекори назад. Не смееме да дозволиме постојано враќање кон минатото и потези кои значат еднодневна политичка корист, а долгорочна штета на кревките односи кои ги градиме. Северна Македонија ќе ги продложи реформите во сите области со кои ќе ја подготвиме земјава за полноправно членство во Унијата. Тоа се процеси кои ги водиме за наше добро, за развој на нашата земја и подобри услови за граѓаните, вели премиерот Ковачевски.

Османи, пак, истакна дека настанот не е спорен за властите да го забрануваат неговото одржување, бидејќи, вели тој, така би се дало алиби на главниот наратив на тие што сакаат да го нарушат преговарачкиот процес – дека се загрозени човековите права на Бугарите во Северна Македонија и дека државава води антибугарска политика.

– Државата се однесуваше така како што треба и така како што се интересите на оваа држава и на нејзините граѓани. Провокација е името на клубот, но не отворањето на клубот и за тоа мора да направиме разграничување, изјави Османи.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More