2.8 C
Skopje
Tuesday, December 7, 2021

Кобзев: Навални го губи чувството во рацете и нозете

Најчитани вести

Се влошува здравствената состојба на рускиот опозиционер Алексеј Навални и тој почнува да го губи чувството во рацете и нозете, изјави неговиот адвокат Вадим Кобзев.

Адвокатот кажа дека кај Навални, кој е на издржување затворска казна, се дијагностицирани две хернии на ‘рбетниот столб.

По вчерашната посета на Навални, Кобзев на Твитер напиша дека рускиот опозиционер чувствува болка при одење и изрази загриженост дека неговата болест „очигледно напреднала“, со губење на чувството на нозете, дланките и зглобовите, пренесе Би-Би-Си.

Навални, кој издржува затворска казна во траење од две и пол години, минатата недела почна штрајк со глад во знак на протест, како што наведе, одбивањето на затворските власти да го третираат правилно за акутните болки во грбот и нозете.

Казнено-поправниот дом ги негираше неговите тврдења, наведувајќи дека му е укажана целата медицинска помош, во согласност со индикациите.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com