27.8 C
Skopje
Saturday, July 2, 2022

Клиника за гинекологија: Ниту еден процес не беше загрозен поради кусиот прекин на струја

Најчитани вести

Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство – Скопје соопшти дека ниту едно од критичните новороденчиња во инкубатор не беше доведено во животнозагрозувачка состојба ниту пак, дојде до влошување на нивната првобитна здравствена состојба откако вчера попладне имаше краток прекин на електрична енергија.

Од Клиниката посочуваат дека службите веднаш реагираа и во најкус временски период ситуацијата беше ставена под контрола.

Сите новороденчиња на Одделението за интензивна нега и терапија се стабилни. На Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство има повеќе механизми за заштита и безбедносен систем, а секој витален апарат е поврзан на UPS, опција која е во функција додека не се вклучи агрегатот. Ниту еден процес на Клиниката не беше загрозен во кусиот период кога ЈЗУ ГАК остана без напојување со електрична енергија, стои во соопштението од таа јавна здравствена установа.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com