Home » Климатските промени носат последици, треба да се окрупни производството на храна

Климатските промени носат последици, треба да се окрупни производството на храна

by Журнал.мк

Зијафет Асаноски, производител од Црнлиште Долнени, има два хектари со пченица. Родот количински е добар, ама квалитетот е слаб. Вели екстремните временски услови годинава си го направија своето кај сите земјоделски култури. Ако продолжи, ќе влијае на производството на храна.

Климатските промени ќе го намалат производството на храна, предупредува Светска банка. Кај нас влијаат и миграциите. За агрономите неопходно е да се приспособиме и да се преструктурираме. Окрупнувањето на земјоделското производство ќе значи конкурентност на пазарот.

Откупната цена на пченицата од околу 9 денари, и според производителите и според агрономите е дестимулирачка за производствените планови на лебното зрно.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More