19.8 C
Skopje
Tuesday, July 5, 2022

Кирјакос Мицотакис oд Атина ќе замине специјална единица со 26 пожарникари за Драч

Најчитани вести

Премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис имал телефонски разговор со неговиот албански колега, Еди Рама по силниот земјотрес што ја погоди Албанија, а специјална единица за справување со катастрофи на грчката противпожарна служба итно заминува за соседната земја за да помогне во потрагата и спасувањето, соопштуваат од кабинетот на претседателот на владата на Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

-Телефонски разговарав со премиерот на Албанија, Еди Рама за да ја изразам поддршката на грчкиот народ. Веднаш заминува специјална единица за справување со катастрофи за да помогне во спасувачката акција, а Грција на било кој начин доколку е потребно ќе придонесе во справувањето со последиците од земјотресот, напиша Мицотакис на „Твитер”.

Според грчките медиуми, од Атина ќе замине специјална единица со 26 пожарникари, а не е исклучена можноста, единици од Јанина и Солун исто така да заминат за Албанија за да помогнат во потрагата и спасувањето.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com