19.8 C
Skopje
Monday, July 4, 2022

Кирк Даглас денес полни 103 години

Најчитани вести

Холивудскиот актер Кирк Даглас, денес полни 103 години. Тој е роден во семејство на руски имигранти, а Холивуд го памти по неговите големи улоги како Спартак или Ван Гог. Тој тврди дека е долговечен благодарение на сопругата Ен Бајденс Даглас, која има 100 години. Таа секогаш била покрај него за да му помогне и да го поддржува во она што го прави, но и кога му било тешко или боледувал.

Даглас преживеа мозочен удар кој му го наруши говорот. Поради тоа престана да глуми. Во 1991 година имаше тешка хеликоптерска несреќа, а она што најмногу го болеше и поради кое најмногу страдал, е смртта на синот Ерик во 2004 година.

Сопругата Ен ја запознал во 1953 година, брзо откако се развел од Дајана Вебстер, со која ги доби синовите Мајкл и Џоел. Таа прво не сакала да се плетка со познати актери, но хемијата била толку силна, што се премислила и заминала со него. Тие двајца денес се посветени на филантропија. Помогнале да се изградат 400 училишта и спортскиигралишта, а основале и центар за помош на заболени од Алцхајмерова болест.

По нивата смрт, работата ќе премине во рацете на хуманитарна организација која веќе ја имаат избрано. Текстот Кирк Даглас денес полни 103 години е превземен од Reporter.mk.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com