8.8 C
Skopje
Saturday, December 10, 2022

Киријакидес: ЕК ќе ја разгледа руската вакцина како и сите други

Најчитани вести

Еврокомесарката за здравство, Стела Кириакидес, потврди дека руската вакцина, Спутник, ќе биде анализирана како и сите други вакцини, јави дописничката на МИА од Брисел.

Одговарајќи на новинарско прашање за руската вакцина, комесарката потврди дека истите стандарди ќе се применуваат за оваа вакцина како и за сите други пред да се донесе одлука за нејзина авторизација.

-Вакцините се проценуваат врз основа на научни докази за безбедноста и ефикасноста на вакцините, откако ќе се поднесе апликација до Европската агенција за лекови, секоја вакцина, дали е руска или друга, ќе биде проценета како било која друга вакцина, и истото ниво на докази ќе бидат побарани, изјави Кириакидес.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести