21.8 C
Skopje
Tuesday, June 15, 2021

Кинеските научници веќе нема да ја разгледуваат верзијата дека коронавирусот излегол од лабораторија

Најчитани вести

Кинеските научници веќе нема да ја разгледуваат верзијата дека коронавирусот настанал во лабораторијата во Вухан се додека не се добијат евентуално нови податоци, изјави во денешното интервју за Глобал тајмс Лианг Вангјан, шеф на групата кинески експерти вклучени во мисијата на СЗО испратен во Вухан да го испита потеклото на вирусот.

По посетите на Институтот за вирусологија во Вухан и други локални медицински центри, теренски и теренски истражувања, групата се согласи дека е слабо веројатно дека вирусот излегол од лабораторија. Затоа, во иднина, мисиите за проучување на потеклото на коронавирусот повеќе нема да се фокусираат на оваа област, освен ако не се појават нови податоци, рече Лианг.

Тој потсети дека експертите беа едногласни за уште четири други точки: најраниот случај на Ковид-19 е регистриран на 8 декември; пазарот на морски плодови во Вухан одигра важна улога во избувнувањето на болеста; снабдувањето со замрзната храна може да влијаело на ширењето на вирусот; коронавирусот е од животинско потекло и најверојатно се пренел на луѓето посредно.

На 16 март, портпаролот на СЗО Кристијан Линдмаер изјави дека извештајот на меѓународната експертска мисија што ја посети Кина во јануари и февруари може да биде објавен следната недела.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести