-7.2 C
Skopje
Thursday, February 9, 2023

Кинескиот претседател Си Џинпинг од недела во официјална посета на Грција

Најчитани вести

На покана на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, претседателот на Народна Република Кина, Си Џинпинг од 10 до 12 ноември 2019 ќе оствари официјална посета на Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

За време на тридневната посета, кинескиот претседател ќе биде примен од неговиот грчки колега, а ќе оствари средба и со премиерот на Грција Киријакос Мицотакис.

Си Џинпинг во Атина ќе пристигне в недела попладне, а средбите се закажани за понеделник. Паралелно, планирано е да го посети седиштето на кинеската компанија COSCO на атинското пристаниште Пиреас, но и музејот на Акропол.

Претседателот на Кина, во понеделникот се сретна со грчкиот премиер во рамките на посетата на Кирјакос Мицотакис на Шангај и учеството на Меѓународниот саем. На средбата, според грчки владини извори биле потврдени врските на пријателство и соработка меѓу двете земји и станало збор за областите во кои може да се зајакне и прошири оваа соработка.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести