17.8 C
Skopje
Monday, August 15, 2022

Кинези направија ласерско пенкало кое пишува по воздух

Најчитани вести

Кинески научници од Лабораторијата Хунгтуо во Вухан направија ласерско пенкало за кое тврдат дека може да се пишува по воздух. Ова, велат научниците е голем чекор напред во развојот на холограми.

Пенкалото користи многу кратки ласерски пулсирања за да ги отстрани електроните од молекулите во воздухот и да ги претвори во плазма која емитува светлина, а сето тоа овозможува напишаните зборови да се појават во воздухот.

Водителот на истражувањето, Цао Џиангдонг, за кинеските медиуми истакна дека за цртање со ова пенкало не се потребни ниту хартија, ни плоча, ни екран. Тој појасни дека ова пенкало користи пулсирања од само неколку фемтосекунди (еден квадрилионити дел од секундата), на кои им се потребни милион мегавати енергија. Но, бидејќи тие пулсирања се кратки, потрошувачката на енергија и не е толку голема, а ласерското пенкало може безбедно да се користи.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com