33.8 C
Skopje
Wednesday, June 23, 2021

Кина планира да испрати вселенски летала на работ на Сончевиот систем

Најчитани вести

Кинеските научници ја проценуваат можноста за реализација на проектот за испраќање вселенски летала до работ на Сончевиот систем, изјави Ву Вејрен, главен дизајнер на кинеската програма за истражување на Месечината.

Според проектот, кинеското вселенско летало би поминало околу 100 пати поголемо растојание од тоа помеѓу Сонцето и Земјата до 2049 година, кога Кина ќе ја прослави својата 100-годишнина од основањето, изјави Ву за магазинот „China Space News“.

Според агенцијата Ксинхуа, растојанието помеѓу Сонцето и Земјата се нарекува астрономска единица и е околу 150 милиони километри.

Кинеската медиумска група (CMG) известува дека целта на проектот е да се спроведат научни истражувања и експерименти на работ на Сончевиот систем, оддалечен околу 15 милијарди километри од Земјата.

„Доколку проектот може да се спроведе, тоа ќе биде придонес на Кина кон светот и човештвото. Кинеската вселенска индустрија има сила да ја постигне оваа цел “, рече Ву.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести