-7.2 C
Skopje
Thursday, February 9, 2023

Кина објави воени вежби на Тајван

Најчитани вести

Кина објави големи воени вежби во близина на Тајван, неколку дена откако Пекинг објави бела книга за одбрана каде посочи дека нема да се откаже од употребата на сила во напорите за обединување на Тајпеј со континентот.

Земјата го објави ова со пораки на веб-страницата на Военото министерство.

Кина меѓу своите најважни приоритети наведе дека е решена да ја ограничи независноста на Тајван и да се бори против она што го смета за сепаратистички сили во Тибет и на крајниот запад во Ксинџијанг .

Предупредувањето вели дека праксата во Chejiang треба да помине до четврток, додека тоа во Гуангдонг ќе заврши во петокот.
Тајван е демократски управуван остров, кој се подцепи од копнената Комунистичка Кина, по војната од граѓанската војна од 1949 година . Кина тврди дека Тајван е дел од нејзината територија и се стреми кон ” целосно обединување “.

САД неколкупати испровоцираа гнев на Пекинг ,давајќи оружје на Тајван . ИАко САД немаат официјални дипломатски врски со Тајван, американскиот закон бара од него да му обезбеди на Тајван доволна воена опрема и услуги за самоодбрана.
Претходно овој месец, САД ја одобрија продажбата на оружје на Тајван за 2,2 милијарди долари – предлог кој ја поттикна Кина да го санкционира САД со санкции .

Министерството за одбрана на Тајван рече дека има потреба од оружје во светло на растечката воена закана од Кина .

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести