21.8 C
Skopje
Saturday, October 1, 2022

Кина и Индија ќе мора да ја објаснат својата позиција за јагленот, рече претседателот на КОП26

Најчитани вести

Кина и Индија ќе мора да им објаснат на земјите во развој зошто го разводнија текстот за постепено укинување на јагленот на самитот КОП26, изјави во неделата претседателот на самитот, Алок Шарма.

Преговорите за климата на ОН во Глазгов, Шкотска, завршија во саботата со договор во кој првпат се тема фосилните горива.

Но Индија, со поддршка на Кина и другите земји во развој зависни од јагленот, ја отфрли клаузулата со која се бараше „постепено исфрлање“ на енергијата на јаглен, па текстот бил променет во „постепено намалување“.

„Што се однесува на Кина и Индија, тие ќе мора да се изјаснат за ова конкретно прашање“, рече Шарма на прес-конференција на Даунинг стрит во Лондон.

Британскиот премиер Борис Џонсон рече: „Дали терминот е ‘постепено намален’ или ‘постепено укинат’, тоа не прави голема разлика за мене како говорител на англискиот јазик. Патеката е речиси иста“.

Џонсон рече дека на КОП26 била договорена обврската за прекин на струјата на јаглен. „Кога ќе погледнете севкупно, нема сомнеж дека во Глазгов заѕвонија посмртните ѕвона за јагленот“, рече тој.

Но додаде дека е разочаран што договорот не отишол понатаму. „За жал, таква е природата на дипломатијата. Можеме да лобираме, можеме да убедуваме, можеме да охрабруваме, но не можеме да ги принудиме нациите да го прават она што не го сакаат“, рече Џонсон.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com