15.8 C
Skopje
Monday, October 25, 2021

Кина испраќа тројца астронаути на шестмесечна мисија во орбитата

Најчитани вести

Кина се подготвува да испрати тројца астронаути на шестмесечна мисија во орбитата.

Ова ќе биде најдолгата кинеска вселенска мисија со екипаж и ќе постави рекорд за најмногу време поминато таму.

Се очекува вселенското летало Шенжоу-13 да биде лансирано со ракета Чангжен-2ЕФ од космодром кај границата со провинцијата Гансу и автономниот регион Внатрешна Монголија.

„Се подготвуваме за полетување на 16 октомври во 00:23 часот по локално време”, рече на прес -конференција заменик -шефот на програмата за управување со вселенски летови на Канцеларијата на Кина, Лин Сисианг.

За време на нивниот престој на кинеската орбитална станица во изградба, ќе бидат изведат две или три прошетки во вселената и ќе се спроведат серија научни студии.

Првиот екипаж помина 90 дена на главниот модул на вселенската станица „Тјанха“, кој се врати на Земјата кон средината на септември.

Ова ќе биде петта мисија за изградба на идната кинеска вселенска станица. Кога ќе биде готова, покрај главниот модул, ќе се вклучат уште два модула. Со нив, неговата вкупна тежина ќе биде 66 тони.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com