20.8 C
Skopje
Thursday, October 6, 2022

Кина испраќа војници во Русија за да ја зајакне соработката

Најчитани вести

На крајот на август Кина ќе испрати војници во Русија на заеднички воени вежби со цел зајакнување на соработката меѓу двете армии, соопшти кинеското Министерство за одбрана.

Пекинг претходно соопшти дека сака билатералните односи да ги подигне „на повисоко ниво“ и покрај меѓународната осуда на Русија поради војната во Украина.

Како што се наведува во соопштението, Кина ќе учествува на годишните вежби на Восток, пренесе Бета.

Според најавите од Москва, вежбите треба да се одржат од 30 август до 5 септември.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com