7.8 C
Skopje
Tuesday, December 6, 2022

Кина им забрани на своите државјани да патуваат во Тајван

Најчитани вести

Кинеските власти објавија дека им забрануваат индивидуални патувања на своите државјани во Тајван, со оглед на моментално лошите односи со властите на островот.

Во изјавата на Министерството за култура и туризам се вели дека таквите патувања ќе бидат санкционирани почнувајќи од четврток, „со оглед на тековните односи меѓу двете држави“.

Во изјавата не се споменува прекин на групните патувања од кинеските државјани.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести