2.8 C
Skopje
Monday, January 30, 2023

Кина возврати на обвинувањата на НАТО: Кажувате невистини, ние сме мирољубиви

Најчитани вести

Кинеската мисија во Европската унија денеска ја осуди проценката на НАТО од вчерашниот самит дека Кина претставува „системски предизвик“.

Водачите на НАТО вчера изразија загриженост за амбициите на Кина за развој на нуклеарен арсенал, означувајќи го како системски предизвик за време на самитот на кој американскиот претседател Џо Бајден ги повика своите колеги од НАТО да се спротивстават на кинескиот авторитаризам и растечката воена моќ.

„ Амбициите и однесувањето на Кина претставуваат предизвик за меѓународниот поредок заснован на правила и во области од значење за безбедноста на Алијансата“, рече лидерот на НАТО.

„НАТО кажува невистини за мирниот развој на Кина, погрешно ја проценува меѓународната ситуација и укажува на менталитетот на Студената војна“, рече Кина во одговорот објавен на веб-страницата на кинеската мисија

Се додава дека Кина е секогаш посветена на мирен развој и не претставува никому системски предизвик, но дека нема да остане без одговор ако некој стави такви предизвици пред себе.

Групата седум најразвиени земји (Г7), кои се состанаа во Велика Британија за време на викендот, ја критикуваа Кина за нејзините човекови права во провинцијата Синџијанг, повика на висок степен на автономија во Хонг Конг и побара темелна истрага за потеклото на коронавирусот во Кина.

Кинеската амбасада во Лондон објави дека решително се спротивставува на споменувањето на Синџијанг, Хонг Конг и Тајван, наведувајќи дека фактите се искривени и со тоа се откриваат злобните намери на повеќе земји, како што се САД.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести