21.8 C
Skopje
Saturday, October 1, 2022

Кина вели дека има рекордни бројки и ова е најлошиот бран. Цели градови во локдаун

Најчитани вести

Во Кина, бројот на заразени со коронавирус продолжува да расте, а земјата, барем според властите, го доживува најлошиот бран на инфекција со Ковид-19 од почетокот на пандемијата.

Според официјалните податоци објавени во вторник, 3.602 нови случаи на коронавирус се пријавени во Кина во изминатите 24 часа, додека според официјалните податоци, вчера имало 1.437 нови инфекции.

Од сите нови случаи, 3507 се наведени како заразени со локален пренос, од кои 1.338 претходниот ден.

Бројот на нови асимптоматски случаи, кои Кина не ги класифицира како потврдени случаи, е 1768 во споредба со 906 еден ден претходно.

Нови инфекции се пријавени во 20 региони во земјата, а провинцијата Џилин е најтешко погодена во Кина.

Тие не пријавиле нови смртни случаи, така што вкупниот број на починати пријавени од Кина се уште е 4636.

Главниот град Пекинг и двата важни економски центри, Шангај и Шенжен, исто така, пријавија нови случаи.

И Шенжен и Чангчун, главниот град на провинцијата Џилин, моментално се во карантин, што исто така влијае на економијата.

Во Чангчун, Фолсваген мораше привремено да ја прекине работата во три фабрики кои работат со кинескиот партнер ФАВ во понеделникот.

Во Шенжен, добавувачот на Епл, Фокскон, го запре производството во својот производствен погон.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com