11.8 C
Skopje
Monday, September 26, 2022

Кина: Важно е да се поддржат Украина и Русија во преговорите за прекин на огнот

Најчитани вести

Кинескиот премиер Ли Кечијанг рече дека ситуацијата во Украина е „загрижувачка“ и дека е важно да се поддржат Русија и Украина во разговорите за прекин на огнот.

Говорејќи на прес-конференција на крајот од годишната парламентарна сесија, Ли не одговори директно на прашањата на Ројтерс за тоа дали Кина ќе се воздржи од осуда на Русија без разлика што прави земјата и дали Кина е подготвена да обезбеди дополнителна економска и финансиска поддршка за Русија санкции.

Кина одби да го осуди рускиот напад

Кина и Русија воспоставија многу блиско партнерство, а Кина одби да го осуди рускиот напад врз Украина или да го нарече инвазија.

Пекинг постојано го изразува своето противење на, како што вели, незаконските санкции наметнати од Запад кон Русија, повикувајќи на решение на кризата преку преговори.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com