-5.2 C
Skopje
Monday, January 24, 2022

Ким Кардашијан е модна икона, според People’s Choice Awards

Најчитани вести

САД– Ким Кардашијан Вест додава нова титула во нејзината долга биографија. Ѕвездата на реалити шоу и претприемачка е добитничка на наградата „Модна икона“ на наградите People’s Choice (популарните американски „Награди од публиката“) во 2021 година. Кардашијан е наградена заради „ чувство за мода, невиден претприемачки успех и самостојно трансформирање на модната индустрија преку нејзините иновативни дизајни и стил на трендови во изминатата деценија“, се вели во соопштението на NBCUniversal.

„Речиси две децении, стилската еволуција на Ким Кардашијан Вест ги нарушуваше и влијаеше на трендовите на глобално ниво и се зацврсти како сила со која треба да се смета во модната индустрија“, рече Џен Нил, извршен потпретседател на забавни настани во живо, специјални и Е! Вести во NBCUniversal. „Едвај чекаме да ја почестиме Ким со годинешната награда „Народна модна икона“.

Кардашијан Вест одамна е стилска ѕвезда, редовно носејќи парчиња од дизајнерски куќи како Mugler, Balenciaga, Givenchy, Balmain, Versace и многу други. Нејзините најнови истакнати модни моменти вклучуваат целосно црна облека на Баленсијага со качулка што ја носеше на Мет Гала во 2021 година и розовото боди на Баленсијага што го носеше додека беше домаќин на „Saturday Night Live“ во октомври.

Ѕвездата првпат стана познат преку E! Реалното ТВ шоу „Keeping Up With the Kardashians“, кое се емитуваше 20 сезони и неодамна заврши овој јуни.

Таа ја преточи својата популарност во неколку успешни бизниси во просторите за мода и убавина, прво лансирајќи ја линијата за шминка, KKW Beauty, во 2017 година за да профитира од нејзиниот популарен изглед на контурна шминка. Таа подоцна ја прошири линијата во сите категории на шминка и лансираше комплементарен бренд за мириси, наречен KKW Fragrance.

Овој јули, Кардашијан Вест објави дека привремено го затвора KKW Beauty за да се ребрендира. Многумина шпекулираа дека ребрендирањето се должи на нејзиниот претстоен развод од сопругот Канје Вест и нејзините планови да го исфрли „W“ од името на брендот, меѓутоа, извори блиски до брендот потврдија за WWD дека тоа не е така .

Во 2019 година, Кардашијан Вест тргна на нејзиниот следен претприемачки потфат со лансирањето на брендот за облека за обложување Skims. Таа првично го откри брендот под името Кимоно, но подоцна го промени откако се соочи со бурни реакции за културно присвојување. Skims неодамна ја започна својата прва голема соработка со Fendi на линија на салонки и долна облека.

Кардашијан Вест е четвртиот добитник на наградата Модна икона на People’s Choice Awards. Таа ги следи Трејси Елис Рос, Гвен Стефани и Викторија Бекам. Ѕвездата ќе ја добие наградата за време на телевизиската церемонија, која ќе се емитува на 7 декември во 21 часот на NBC и E! 

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com