Home » Киев: Русија и се заканува на цела Европа со своите акции во Чернобил

Киев: Русија и се заканува на цела Европа со своите акции во Чернобил

by Журнал.мк

Вицепремиерката на Украина Ирина Верешчук ја обвини Русија за „неодговорни“ дејствија во зоната околу централата во Чернобил, која таа ја окупираше и од која, како што наведе, радијацијата може да се прошири во поголемиот дел од Европа.

Верешчук рече дека руските сили ја „милитаризираат“ забранетата зона околу централата, каде што се случи најголемата нуклеарна катастрофа во светот во 1986 година, и ги повика Обединетите нации да испратат таму мисија за проценка на ризикот, пренесува Ројтерс.

Според украинската функционерка, руските сили превезуваат големи количини старо и лошо одржувано оружје низ забранетата зона, што создава ризик од оштетување на заштитната обвивка изградена околу уништениот четврти реактор на електраната.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More