13.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

Кери Бредшо чита роман на позната балканска авторка, а таа ѝ порача: „Прати ми пар чевли да можам да си ја платам киријата“

Најчитани вести

Актерката Сара Xесика Паркер редовно споделува на Инстаграм како го поминува времето помеѓу сетовите на снимање на новата сезона на серијата „Сексот и градот“. Таа деновиве со своите следбеници сподели дека моментално го чита романот на Лана Басташиќ, родена во Загреб, а пораснала во Бања Лука.

Станува збор за книгата „Фати го зајакот“, за која младата авторка ја освои Европската награда за литература во 2020 година, така што нејзиното дело е преведено на осумнаесет јазици. Покрај тоа, овој роман беше и во потесниот круг за избор за наградата „NIN“ во 2019 година и ја освои меѓународната награда „Latisana per il Nord Est 2021“. Препораката на Сара Џесика Паркер до нејзините следбеници е да го прочитаат овој роман, а на објавата реагираше и авторката на „Фати го зајакот“.

„Прати ми пар чевли да си ја платам киријата за 3 месеци“, се пошегува Лана Басташиќ на својот профил на Инстаграм.

По нејзиниот коментар следуваа бројни реакции и пофалби од нејзините следбеници, но Басташиќ го додаде следново:

„Почитувани, ви благодарам за вашите добри зборови и коментари. Не направив ништо ново, книгата беше објавена во 2018 година, така што нема потреба да ми честитате. Оттогаш, романот освои две награди, одлични критики во домашни и странски списанија, но изгледа за жал, ништо од ова не е толку важно како кога ќе ве спомене славна актерка “.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com