Кемпес застана во одбрана на сонародникот: Меси ја кажа големата вистина

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Легендарниот Марио Кемпес застана на во одбрана на својот сонардоник Лионел Меси кој не штедеше зборови за целата организаци и сите случувања на 46. издание на Копа Америка на кое триумфираше домаќиот Бразил.

Меси беше незадоволен од судењето на полуфиналната пресметка со „кариоките“ на која според него тие не добиле неколку пенали за да во следниот дуел во битката за третото место (против Чиле) добие директен црвен карто по еден дуел, туркање со Гери Медел.

Ова дополнително го испровоцира фудбалерот на Барселона кој обвнини за корупција, измама, како и тоа дека се се прави за да Бразил го освои турнирот. Тоа на крај се случи, па многу бразилски играчи како и селекторот Тите го подбраа Аргентинецот, но сега во јавноста се огласи Кемпес кој директно застана зад Меси и против КОНМЕБОЛ.

-Господа од КОНМЕБОЛ, решивте да потрошите пари за работи што немаат никаква врска со фудбалот. Некои платија, некои пак чудесно се спасија. И сега тие сакаат да се посветат на санкционирање на оние кои навистина го бранат фудбалот. Каде се демократијата и слободата на изразување? Особено кога ја кажувате големата вистина, -порача Кемпес кој со Аргентина стана светки шампион во 1978 година, а во Европа остави најголема трага играјќи за Валенсија.

Џ.И.

Оставете коментар

Актуелно

@2019 – Новинска агенција ЖУРНАЛ. Сите права се задржани.

Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.