22.8 C
Skopje
Monday, July 4, 2022

Катица Јанева се враќа во притворот во Шуто Оризари

Најчитани вести

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, денеска од болница ќе биде вратена во истражниот затвор во Шуто Оризари.

Јанева, која е обвинета во случајот „Рекет“, во четвртокот беше пренесена во клиниката „Жан Митрев“ поради висок крвен притисок и влошена општа здравствена состојба. Таа е во притвор од 21 август.

Освен Јанева, во случајот „Рекет“ обвинети се и Бојан Јовановски-Боки 13 и Зоран Милески-Кичеец. Според обвинението, Јанева ја искористила и ги пречекорила својата службена положба и овластување и за себе прибавила имотна корист во значителен износ и тоа во предмети – мебел во износ од 296.040 денари и пари во износ од 50.000 евра, а за противзаконито влијание другите двајца обвинети примиле награда од 1.500.000 евра.
0

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com