-7.2 C
Skopje
Thursday, February 9, 2023

Катица Јанева поднесе оставка

Најчитани вести

Cпецијалната јавна обвинителка Катица Јанева поднесе оставка. Како што вели во соопштението до јавноста, оставката ја депонира сега а ќе стане активна во моментот кога политичките партии ќе се усогласат за новото законско решение и ќе изберат нејзин наследник.

Основна причина за оставката, вели таа, е што не сака да дозволи нејзиното име да биде искористено за нечие алиби со кое во заложништво ќе се држи судбината на СЈО и европските интеграции на земјата.

Во продолжение е целото соопштение на Катица Јанева:

Почитувани,


Во моментот кога со консензус на сите политички партии бев избрана за Специјален Јавен Обвинител, себеси и на граѓаните на Република Северна Македонија ветив дека функцијата Специјален јавен обвинител ќе ја извршувам во интерес на владеењето на правото и борбата против криминалот и коруцпијата во Република Северна Македонија. Се нафатив на функцијата во исклутелно тешки околности и целосно свесна за задачата која ми е дадена.
Чест ми беше да и служам на државата и да бидам на чело на исклучително професионален обвинителски тим, истражителски тим и тим на вработени кои безрезревно и посветено ги извршуваат своите работни задачи. Со месеци ги следам медиумските прилози за преговорите меѓу работните групи на политичките партиите за иднината на Специјалното јавно обвинителство. Еве, денес ја користам приликата да ја информирам јавноста дека јас нема да дозволам моето име да биде искористено за нечие алиби со кое во заложништво ќе се држат судбината на Специјалното јавно обвинителство и Европските интеграции на мојата земја.


Ја депонирам мојата оставка која ќе стане активна тогаш кога политичките партии ќе се усогласат за новото законско решение и ќе го изберат мојот наследник.  


Дозволете, јавно да се заблагодарам на целиот тим на Специјалното јавно обвинителство со кој испишавме историја. Треба да бидеме горди затоа што претставуваме симбол за бескомпромисна борба против највисоките облици на организиран криминал и корупција.
Ја користам приликата да се заблагодарам на сите граѓани и на медиумите кои со довербата во нас и поддршката која ја даваат се ветер во грб за одговорната работа која ја вршиме. Бев и ќе останам подготвена да се борам за подобро утре на сите граѓани на Република Северна Македонија. 

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести