21.8 C
Skopje
Wednesday, August 10, 2022

Катица Јанева останува во Шутка откако Апелација ја отфрли жалбата

Најчитани вести

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева останува во истражниот затвор Шутка, според официјалната одлука која денеска ја донесе Апелацискиот суд, по добиената информација дека истрагата на обвинителството е завршена. Судиите ја земале в предвид можноста за бегство која се уште постои, носејќи ја одлуката.

Претходно, Кривичен ја одби гаранцијата од движен и недвижен имот што Јанева ја понуди за да ѝ биде одредено поблага мерка, по што следуваше жалба пред повисокиот суд.

Адвокатите на Јанева најавија дека ќе бараат Кривичен одново да ја преиспитра одлуката, и на поранешната шефица на СЈО да ѝ се одреди поблага мерка или куќен притвор.

Катица Јанева е во притвор од 21 август, како третоосомничена во случајот „Рекет“. Осомничениот Бојан Јовановски – Боки 13 исто така е во Шутка, додека Зоран Милевски – Кичеец е во домашен притвор откако Обвинителството за организиран криминал соопшти дека истрагата е завршена.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com