25.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

Катица Јанева не сака да ги коментира наводите на Фатиме Фетаи

Најчитани вести

Катица Јанева преку прес-службата и официјално потврди дека ја примила покана за распит од Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција за случајот „Рекет“. Таа треба да го посети обвинителстото кое го води нејзината колешка Вилма Русковска во вторник во 10 часот.

Освен потврдата за поканата, специјалната јавна обвинителка не сака да ги коментира наводите на Фатиме Фетаи за тензичните случувања во СЈО од понеделникот до вчера.

Единствено, го дава истиот одговор како и вчера преку прес-службата: Не издала наредба за претрес.

За разлика од неа, Фетаи вчера за повеќе медиуми изјави дека кога се вратила од пауза полицаецот на влезот побарал да ја претресе бидејќи таква наредба имало од шефицата за сите вработени. Таа раскажуваше и дека ја опцула и ја барала Јанева во канцеларија, но не ја нашла. Дали денеска се виделе, какво објаснување добила од шефицата итн., Фетаи не одговори на телефонските повици за да ја прашаме.

Фетаи од одмор се врати во понеделникот. Тогаш, како што беше објавено, се одржал колегиум со присутните обвинители на кои Јанева барала сите да се држат заедно затоа што ако падне таа, ќе ги повлече сите.

Според информациите од СЈО, за разлика од вчера, од утрово атмосферата била мирна.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com