Home » Катар ќе биде домаќин на индиректни разговори меѓу Иран и САД за обновување на нуклеарниот договор од 2015 година

Катар ќе биде домаќин на индиректни разговори меѓу Иран и САД за обновување на нуклеарниот договор од 2015 година

by Журнал.мк

Катар ќе биде домаќин на претстојните индиректни разговори меѓу Иран и САД, со посредство на Европската унија, за да се затворат преостанатите празнини во напорите да се спаси нуклеарниот договор од 2015 година.

„Иран го избра Катар за свој домаќин затоа што е наш пријател“, изјави Мохамед Маранди, советник за медиуми на иранскиот нуклеарен тим.

Иран претходно денеска објави дека оживувањето на договорот со светските сили зависи од Вашингтон. САД се повлекоа од нуклеарниот договор со Иран во 2018 година, по што Техеран почна да ги крши нуклеарните ограничувања.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More