21.8 C
Skopje
Saturday, July 2, 2022

Каталонски суд му забрани на Ким Тора да врши јавна функција во период од 18 месеци

Најчитани вести

Каталонскиот регионален лидер Ким Тора прогласен е за виновен за непослушност и осуден на 18 месеци забрана за вршење јавни функции и парична казна од околу 30.000 евра, соопшти Високиот суд за правда на Каталонија, пренесува Ројтерс.

Пресудата произлгува од одбивањето на Тора да ги послуша наредбите на Планскиот изборен одбор и е отворена за жалба, што значи дека би можеле да пројдат месеци пред да стапи на сила забраната за вршење јавна функција.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com