-3.2 C
Skopje
Wednesday, January 19, 2022

„Кармен“ на сцената на Националната опера и балет

Најчитани вести

Во рамките на манифестацијата „Есенски музички свечености“ вечерва на сцената на Националната опера и балет ќе биде изведено ремек делото на Жорж Бизе, операта „Кармен“.

Диригент е украинката Оксана Мадараш, гостинки од Бугарија се режисерката Нина Најденова и сценографот Елена Иванова, костимите се на Марија Папучевска, а кореографијата на Олга Панго.

Во насловната улога Кармен ќе настапи Николина Јаневска, Дон Хозе ќе го игра Зоран Сотиров, Ескамилио – Ристе Велков, а Микаела – Сандра Митровска.

Ќе настапат хорот, оркестарот и балетскиот ансамбл на Националната опера и балет.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com