7.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

Кардиолог открива: Овие намирници треба да ги избегнувате доколку се грижите за здравјето на вашето срце

Најчитани вести

Често забораваме дека тоа што се наоѓа на нашата чинија и тоа како влијае на здравјето на нашето срце.

„Храната која е здрава за срцето содржи хранливи состојки кои докажано му користат на кардиоваскуларниот систем или го намалуваат развојот од срцеви болести и го намалуваат лошиот холестерол и триглицеридите во крвта, го намалуваат крвниот притисок, ја контролираат телесната тежина или го подобруваат чувството на инсулин“, вели докторката Ранија Батајнех која е авторка на книгата „The One One One Diet“.

Омега три масните киселини, калиум, калциум, магнезиум, растителни влакна, фитонутриенти и антиоксиданти се најважни, а нивниот удел е најголем во медитеранската храна, па треба да ги консумираат оние кои сакаат да го подобрат здравјето на срцето.

Науката ја поткрепува оваа теорија и вели дека менито базирано на житарици, јаткасти плодови, како и малку млечни производи и масти здрави за срцето, може да го намали ризикот од кардиоваскуларни болести за една третина, наведено е во студијата од 2016 година објавена во списанието „Journal of the American College of Cardiology“.

Која храна добива црвено светло кога станува збор за здравјето на срцето? Прочитајте во продолжение.

– хот-дог;

– печено пилешко месо;

– пржено пилешко месо;

– пржени компири;

– чипс;

– овошно смути;

– зелен сок;

– конзервиран зеленчук;

– готови замрзнати јадења;

– кечап;

– црвено месо;

– сол;

– бел леб;

– спортски напитоци;

– енергетски напитоци;

– алкохол;

– путер од кикирики;

– овесни снегулки со шеќер;

– јогурт со вкус;

– маргарин.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com