27.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Канадската полиција застрела двајца напаѓачи на банка

Најчитани вести

Канадската полиција застрела двајца мажи за време на пукање во банка во Британска Колумбија, во која беа повредени шест полицајци, а луѓето од околните куќи беа евакуирани по откривањето на можна експлозивна направа, соопшти полицијата, цитирана од Ројтерс.

Членовите на тимот за брза помош пристигнаа на местото на Банката на Монтреал во Саанич, на островот Ванкувер, во близина на границата со американската сојузна држава Вашингтон, соопштија од канадската полиција.

Инцидентот предизвика силно полициско присуство во областа, се вели во соопштението објавено на веб-страницата на полицијата на Сааниќ.

„Куќите и деловните објекти во непосредна близина на местото на настанот се евакуирани поради потенцијална опасност од експлозивна направа во автомобил поврзан со осомничените.

Двајцата напаѓачи биле „тешко вооружени“ и според првичните податоци носеле панцири, изјави на прес-конференција началникот на полицијата во Саанич, Дин Дејти, додавајќи дека нема дополнителни информации за нив.

Шест полицајци се пренесени во болница со прострелни рани.

„Во моментов очекуваме некои вработени да бидат ослободени по итна помош, додека други вработени се здобија со многу сериозни повреди и се на операција“, рече Дејути.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com