23.8 C
Skopje
Saturday, May 21, 2022

Канада ги зголемува своите војници во Украина

Најчитани вести

Канадскиот премиер Џастин Трудо најави дека додека 200 канадски воени лица се веќе распоредени во Украина, уште 60 канадски воени лица ќе бидат распоредени во наредните денови.

Објаснувајќи дека земјата „обучила повеќе од 30.000 украински војници“, министерката за одбрана Анита Ананд рече: „Најголемиот придонес што Канада може да го даде на Украина во моментов се луѓето. Не треба да ја потценуваме важноста на оваа мисија за обука“.

Канада ќе сподели разузнавачки информации со САД додека продолжува да изразува стравувања од руска „инвазија“ во Украина.

Трудо рече дека Канада „секогаш е пријателска кон Украина“ и „секогаш ќе биде таму со потребната поддршка“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com