31.8 C
Skopje
Wednesday, August 17, 2022

Како стана најбогата Афроамериканка од сиромашно девојче, кое беше сексуално злоставувано од роднина, чичко и семеен пријател од деветгодишна возраст

Најчитани вести

На инаугурацијата на новиот американски претседател Џо Бајден, една од најголемите sвезди беше 22-годишната Аманда Горман, најмладата поетеса во историјата на инаугурациите. Вниманието го привлече не само со својата поема „На ридот што го искачуваме“, туку и со комбинацијата на облека, како и со накитот што и го подари еден нејзин обожавател – легендарната Опра Винфри, која пред неколку дена го прослави својот 66-ти роденден.

Опра и подарила златни обетки на Аманда од Никос Кулис и симболичен прстен вреден 1.290 американски долари, кој исто така вклучува и птица во кафез, што беше посветеност на делото на Маја Ангелоу „Знам зошто пее кафезната птица“. Познатиот водител е обожавател на работата на младиот поет и ја контактирал сакајќи да и подари палто за церемонијата на инаугурацијата. Аманда за Вог изјави дека била шокирана кога ја слушнала Опра и оттогаш тие биле во постојан контакт преку пораки.

„Секојпат кога ќе добиев порака од Опра, ќе паднев на подот“, рече Аманда.

Додека Опра ја контактирала, Аманда веќе набавила жолто палто за да настапи на инаугурацијата. Во 1993 година, Опра донираше палто „Шанел“ и пар ракавици на Маја Анџелу за нејзиниот настап на инаугурацијата на Бил Клинтон и ја продолжи традицијата да им дава подароци на поетите кои настапуваа на инаугурациите.

И, минатата недела можеби беше нејзина сопствена инаугурација, ако таа се реши да се кандидира за претседател, кога по моќниот разговор за сексуално злоставување, расна неправда и слобода на медиумите, на Златните глобуси пред три години, сите ја убедија да го стори тоа. Во тоа време, славниот филмски режисер Стивен Спилберг, режисер на „Виолетова“, во која Опра играше во 1985 година и беше номинирана за Оскар, рече дека смета оти Опра ќе биде брилијантен претседател.

Како сиромашна девојка од Мисисипи, сексуално злоставувана од братучед, чичко и семеен пријател уште од деветгодишна возраст, која забременила на 14-годишна возраст и роди син кој почина кратко по раѓањето, стана најбогатиот Афро-Американец, првата северноамериканска црна милијардерка, „кралицата на сите медиуми“, призната актерка и една од најмоќните жени во светот?

Благодарение на децениската напорна работа и создавањето на империја околу телевизиската програма Опра Шоу. Списанието Форбс го следи растот на нејзиното богатство од 1995 година, кога влезе во списокот на 400 најбогати Американци, со богатство проценето на 340 милиони долари. Според последните проценки, нејзиното богатство е 2,6 милијарди долари, но е и најдарежлива американска хуманитарка со темна кожа. Покрај постојаните донации за разни намени и започнувањето на хуманитарни акции, Опра донираше и десет милиони долари за борба против најновата светска чума, пандемијата на коронавирусите.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com