17.8 C
Skopje
Friday, September 30, 2022

Како соседните земји се справуваат со ценовните шокови

Најчитани вести

Цените на горивата во Хрватска остануваат замрзнати уште еден месец, потврди премиерот Пленковиќ. За да не загрози страндардот на граѓаните, на кои веќе им се зголемени платите, се користат сите механизми кои ги има на располагање Владата. Ние тоа можеме да го издржиме, работиме во корист на граѓаните, а високите цени на нафтатат можат да им го нарушат стандардот, изјавил Пленковиќ. Затоа цените на горивата нема да се менуваат уште еден месец, со можност за продолжување на уште еден.

И соседна Србија го штити стандардот. Од денеска во наредните 6 месеци ја замрзна цената на лебот. Високите цени на пченицата на светските берзи, повлече раст на цената на брашното, па неминовно беше поскапувањето на лебот. Но Владата одлучи да интервенира од стоковите резерви, се додека не се стабилизра ситуацијата.

-Не знаеме кога ќе се стабилзира сосотојбата, бидејќи Русија забрани извоз на пченица, Укарина имаше поплави и дождови, немаше доволен род, како и Канада. Се додека не дојде нова пченица од јужната хемисфера за два до 3 месеци, овие цени на светските берзи ќе дивеат. Ова е одличен потек на Владата, за да го премостиме тешкиот период, изјави Зоран Пралица, претседател на Здружението на пекари.

Со органичување на цената лебот во Србија ќе се продава за 46 динари, односно 23 денари.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com