27.8 C
Skopje
Saturday, July 24, 2021

Како прескокнувањето појадок влијае на вашето тело секој ден?

Најчитани вести

ПОЈАДОК обично се нарекува најважниот оброк во денот. Но, прашањето е дали оваа изјава е вистинита или е само мит.

Многу луѓе прескокнуваат оброци секој ден, така што порталот Bright Side откри што може да се случи со вашето тело ако сте од тие луѓе.

 1. Може да се здебелите
  И покрај идејата дека прескокнувањето појадок може да доведе до губење на тежината, тоа не е точно точно. Некои истражувања покажаа дека прескокнувањето појадок може да биде поврзано со дебелина, не само кај децата и помладата популација, туку и кај постарите лица.

Но, една студија исто така открила дека прескокнувањето на појадокот може да предизвика зголемување на телесната тежина дури и ако не се прејадете во остатокот од денот затоа што внатрешниот часовник на организмот е нарушен.

 1. Лошо расположение
  Прескокнувањето појадок е поврзано со нарушувања на расположението кај возрасните. Луѓето кои не јадат наутро имаат тенденција да имаат депресија почесто. Исто така, прескокнувањето на првиот оброк во денот 4 или 5 пати неделно може да доведе до зголемен ризик од развој на дијабетес тип 2 за 55%. Покрај тоа, може да биде поврзано со низок шеќер во крвта.

Кога нивото на гликоза во крвта паѓа, тоа резултира со брзи промени на расположението и раздразливост.

 1. Се чувствувате уморно помеѓу 12 и 16 часот.
  Наутро, по долга пауза без храна, резервите на гликоген се малку и ви треба повеќе енергија за да работите продуктивно. Кога појадувате, вашето тело почнува да ги разградува масните киселини за да ја произведе потребната енергија. Ако не појадувате, дури и ако се чувствувате добро наутро, може да се чувствувате многу исцрпено за неколку часа. Вие исто така може да имате проблеми со концентрацијата и да се чувствувате уморни попладне.
 2. Вашиот мозок може да стане „поостар“
  Истражувачите откриле дека наизменичното постење има неколку корисни ефекти. Овој вид диета значи дека поминувате низ периоди на гладување дневно (обично се состои од 8 часа оброци и 16 часа пост). Значи, ако го прескокнете појадокот за да ги завршите овие 16 часа, тоа всушност може да биде добро за вашиот мозок, а вашата меморија може да се подобри.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести