Home » Како и зошто ќе бидат уништени 400 електрични кросовери на „Nissan“? 

Како и зошто ќе бидат уништени 400 електрични кросовери на „Nissan“? 

by Журнал.мк

Тестовите за пасивна безбедност се вклучени во задолжителната програма за дотерување на секој модерен автомобил.

Прво, новиот модел е „скршен“ во виртуелна средина, а потоа и во лабораторија – без такви жртви е невозможно да се исполнат стандардите за сертификација и безбедносните мерки за да се задоволат независните експерти, кои нужно ќе организираат краш тест за веќе сериската верзија.

Пред да интервенира „Euro NCAP“, производителите мора да уништат многу автомобили за да бидат сигурни дека се безбедни. И ако сите се навикнати да уништуваат возила со мотори со внатрешно согорување, сега интересна е еластичноста на електричниот автомобил, за која повеќето луѓе сè уште се сомневаат.

Дали батеријата ќе експлодира? Дали високонапонските жици ќе бидат кратки? Сето ова се прашања на кои „Nissan“ се обидува да одговори со видеото кое ви го прикажуваме. Видеото со краш тестови на кросоверот „Ariya“ во забавена верзија (slow motion), за да можете да ги видите деформабилните области и оние кои треба да бидат совршено заштитени.

Во видеото има малку „заеднички муабет“ – ваквите моменти лесно се пропуштаат, колку што поинтересни се ударите на „Ariya“ во фиксна бариера, како да се удри кросоверот со пробна количка на страна и напред, како да здроби челикот, како функционираат воздушните перници.

Посебна област од програмата за тестирање е посветена на пешаците, но очигледно од етички причини, Јапонците одлучија да не го демонстрираат тоа.

„Мериме над 100 поени за „Ariya“. Бидејќи електричниот автомобил ќе се продава на многу пазари, ќе спроведеме преку 400 различни тестови“, рече г-дин Танабе од Одделот за проценка на пасивна безбедност на „Nissan“.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More