Home » Како до подобар имунитет?

Како до подобар имунитет?

by Журнал.мк

На пад на имунитетот делуваат: долготрајни, хронични заболувања (дебелина, дијабет), операции, чести инфекции, долготрајна употреба на антибиотици, стрес, хроничен умор, исцрпеност, недоволна физичка активност, премногу интелектуална и физичка работа. Загаден воздух, индустриска прашина, домашна прашина, изложување на долготраен студ, претерано изложување на сонце и топлина се фактори кои делуваат на пад на имуниот одговор.

За зајакнување на имунитетот неопходни се здрави навики и одговорно однесување: правилна исхрана, доволно сон, редовно одмарање, секојдневни физички активности, намалување на стресот, одржување на личната хигиена, одржување на хигиена на просторот.

Defendyl-Imunoglukan P4H® се додаток во исхраната со Imunoglukan, витамин Ц и со цинк, кои влијаат на работата на имунолошкиот систем. Поволно влијаат врз отпорноста на организмот кој слабее како резултат на исцрпеност, чести инфекции, употреба на антибиотици или поради долготрајна болест.

Производите Defendyl-Imunoglukan P4H® се погодни за целото семејство, за дијабетичари и за вегетаријанци. Не содржат ниту глутен ниту лактоза.

Ø Imunoglukan има имуномодулаторно дејство – ја регулира реакцијата на имунолошкиот систем во однос на постигнување на рамнотежа во телото.

Ø Витамин Ц – Корисните ефекти на овој витамин за здравјето се навистина многубројни и разновидни. Можеби неговото најпознато дејство е како имуностимулатор, односно компонента која нѝ помага многу полесно да ги пребродиме настинките и гриповите. Исто така, тој е и многу моќно антиоксидативно средство, па така тој придонесува за подобро здравје на мозокот, кожата, очите, а го намалува и оксидативното оштетување на ,,лошиот” LDL холестерол, што превенира од артеросклероза.

Ø Цинк – минерал кој допринесува во нормална синтеза на протеини, нуклеински киселини и игра важна улога во метаболизмот на јаглени хидрати и масни киселини, придонесува за создавање и активирање на Т-лимфоцитите, белите крвни клетки коишто се борат против инфекциите и помага во одржување на здрава кожа, коски, коса и нокти, како и во зачувување на видот

Аптека ДНА АННИ ФАРМ ве советуваат како до добар имунитет со препорака да конзумирате Defendyl-Imunoglukan P4H® капсули

DEFENDYL-IMUNOGLUKAN P4H® КАПСУЛИ

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More