20.8 C
Skopje
Friday, June 18, 2021

Како девојката со потекло од Косово успеа да стигне до самиот врв на светската музичка сцена, и тоа во годината на најголемата здравствена криза

Најчитани вести

Веројатно најголемиот успех на годинашното доделување на познатите Брит награди може да го постигне 25-годишната пејачка Дуа Липа, која во моментов може да се пофали со најмногу номинации. Малкумина се надеваа на ваков успех пред неколку години, кога на светската музичка сцена се појави девојче, по потекло од Косово, на чиј престол заслужено седи денес.

Нејзиниот последен албум „Future Nostalgia“ и ги обезбеди најпрестижните номинации, вклучувајќи ја и онаа за албум на годината, на овогодинешните Brit Awards, а со тоа дојде и финансиската добивка, која сега се проценува на 20 милиони фунти. Малкумина можеа да поверуваат на такво нешто, особено што се случува пандемијата на коронавируси последната година, поради што повеќето музичари се во неволја, но се чини дека истото сценарио не се случува во животот на 25-годишната Дуа Липа.

Како што откри и самата, нејзината дискографска куќа стравуваше од фијаско, поради што размислуваше за продолжување на лансирањето на нејзиниот нов албум, но, за среќа, тие не ја донесоа таа одлука и на крајот остварија профит.

„Ќе ве излажев ако речев дека сум се помирила со тоа што ќе биде, ќе биде. Бев исплашена, несигурна. Го издадов албумот во време кога се одвиваше првата блокада во Велика Британија, што направи сè да биде неизвесно. Не знаевме колку ќе трае сето тоа, некои рекоа дека ќе бидат потребни две недели, некои шест месеци, а јас немав идеја. Причината зошто не сакав да се откажам од сè е што го снимив тој запис како форма на бегство, за да избегам од каков било притисок или злобни зборови од други луѓе “, рече Дуа Липа.

Иако првата недела по објавувањето на албумот не ветуваше, наскоро сè се смени, а песните брзо го зазедоа првото место на топ листите, исто како и самиот албум. „Можев да одам и на друг начин, затоа мило ми е што го избрав ова и што луѓето реагираа позитивно на тоа“.

Коцкањето се исплатеше, иако повеќето нејзини колеги, вклучително и познатата Адел, не се осмелија да го сторат тоа, но го одложија објавувањето на албумите. Резултатот е дека Дуа доби пари и награди, станувајќи еден од најслушаните музичари во светот.

Според извештаите на британските медиуми, сето ова резултирало во нејзината компанија Дуа Липа Лимитед да ги зголеми своите профити за неверојатни 8 милиони фунти во последната година, со што своето богатство достигнало 18,5 милиони фунти, додека Дуа Липа во живо на LLP заработила дополнителни 2 милиони фунти.

Заработката дефинитивно би била поголема доколку може да направи една турнеја, но поради нејзината здравствена состојба, тоа беше навистина невозможно. Со сето ова, таа исто така има можност конечно да соработува со нејзиниот идол од нејзината младоста, кралицата на попот Мадона.

Таа само сакала да биде како Мадона кога како 17-годишник седнала за прв пат пред Бен Моусон, кој со Ед Милет и Тап Музик е дел од нејзиниот менаџерски тим.

Добра тактика, одлична музика и нешто што е секогаш потребно за успех, а за кое нема рецепт, на крајот и ги донесе најпрестижните номинации и награди, но и дружењето со најпознатите лица на денешницата. Дуа Липа е во врска со моделот Анвар Хадид, брат на супермоделот Џиџи и Бел Хадид, а на списокот на нејзините пријатели се Крис Мартин од Колдплеј, Тејлор Свифт, Кети Пери …

Сето ова е доста успех за девојката од Косово, родено 1995 година од косовски Албанец, Дукаѓин и Анеса Липа, во Лондон. На 11-годишна возраст, таа се врати во Приштина со своето семејство, но нејзиниот неверојатен талент и музички амбиции ги принудија нејзините родители четири години подоцна да ја пуштат да ги следи своите соништа и да се врати во Лондон.

15-годишната девојка живеела со семејни пријатели и заработувала како келнерка и касиерка во ноќните клубови, по што ја откриле модните агенти и и понудиле соработка со Топшоп и Асос. За време на краткото појавување во реклама за The X Factor, таа се запозна со музичкиот продуцент, но и со менаџерскиот тим со кој и денес соработува.

Нејзиниот прв комерцијален успех се случи во 2015 година со синглот ‘Be The One’, во време кога сè уште беше келнерка во ресторан во Лондон. Две години подоцна, синглот ‘New Rules’, од нејзиниот деби албум, стана нејзин прв број 1. После тоа, само небото стана нејзина граница.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести