-5.2 C
Skopje
Saturday, January 22, 2022

Како да заштедите гориво додека возите? Еве неколку совети

Најчитани вести

Германската организација Tüv Süd, која се занимава со сертификати и инспекции, даде неколку интересни совети за ефикасно возење со гориво.

За да заштедите гориво, префрлете се на поголема брзина при 2.000 вртежи во минута. Исто така, многу возачи треба да останат со помала брзина, но веќе со 50 км/ч можете да бидете во четврта брзина, а во зависност од односите на брзините во менувачот како и видот на моторот (турбодизел, турбо бензин) можеби дури на петта, пишува списанието ХАК.

Потрошувачката на гориво се намалува за дури 50 проценти ако сте во четврта брзина, наместо во втората со одредена брзина. Новите автоматски менувачи го оптимизираат односот на брзините, но со рачни менувачи изборот е ваш.

Кога ќе видите црвено светло на семафор, тргнете ја ногата од бензинот и пријдете малку на семафорот. Не притискајте ја педалата за гас до последен момент и потоа сопирајте силно.

Не возете побрзо од 130 км/ч на автопатот. Често, поради природата на сообраќајот, постојаното сопирање и забрзување, временското зголемување е минимално, а потрошувачката на гориво се зголемува.

Ослободете се од непотребниот баласт, односно нештата во автомобилот што ја зголемуваат тежината. Дополнителни 100 килограми во возилото ја зголемуваат потрошувачката за 0,3 литри. Истото важи и за додатоците како што се кутии за покриви и држачи за велосипеди, кои ја нарушуваат аеродинамиката на автомобилите и ја зголемуваат потрошувачката на гориво.

Конечно, проверете го притисокот во гумите. Само 0,2 бари надуени гуми ја зголемуваат потрошувачката на гориво за десет проценти.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com