10.4 C
Skopje
Sunday, September 25, 2022

Како гласаа тренерите, капитените, новинарите и навивачите во изборот за фудбалер на годината

Најчитани вести

Напаѓачот на Барселона, Лионел Меси доби 46 бодови од гласовите на изборот за најдобар играч на годината според ФИФА. Тој доби 379 поени од тренерите, 377 од капитените и 364 од новинарите. Навивачите му дадоа 1.359.728 гласови.

Второто место му припадна на Вирџил ван Дајк од Ливерпул, со 38 поени од гласовите. Во исто време, тој го освои гласот на новинарите (462 поени), втор меѓу капитените (337), трет меѓу тренерите и навивачите (289 поени и 704.235 гласови).

Кристијано Роналдо од Јувентус ги затвори првите три: 307 поени од тренерите, 330 од капитените, 264 од новинарите и 962.919 гласови од навивачите за конечните 36 поени.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com