11.8 C
Skopje
Monday, September 26, 2022

Казни за 182 пешаци кои преминувале улица надвор од пешачки премин или на црвено светло

Најчитани вести

Во текот на вчерашниот ден Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола за санкционирање на прекршоци што ги прават пешаците.

Санкционирани се 182 пешаци од кои, 162 за небезбедно преминување на улица надвор од пешачки премин, 14 за минување на црвено светло… Од нив 70 на територија на СВР Скопје, 26 на територија на СВР Штип.

За време на контролата регистрирани се и 118 останати прекршоци.

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи. Пешаците да го минуваат коловозот на обележан пешачки премин затоа што непочитувањето на сообраќајните правила ќе биде санкционирано.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com