1.8 C
Skopje
Saturday, February 4, 2023

Казни за 180 возачи во главниот град

Најчитани вести

По засилените акциски контроли во текот на вчерашниот ден биле изречени вкупно 180 казни за возачи кои направиле прекршоци на територијата на град Скопје, информираат од МВР.

Меѓу нив за возење над дозволената брзина биле изречени 31 казна, шест прекршоци биле направени од возачи на мотоцикли, 10 казни добиле возачи почетници, 20 санкции за управување без возачка дозвола.

Изречени биле и девет казни за возење под дејство на алкохол, девет санкции за управување на технички неисправни и нерегистрирани возила, четири санкции за некористење сигурносен појас, девет за непрописно престигнување и обиколување, две за минување на црвено светло и 52 казни за непрописно паркирање.

Од МВР известуваaт дека засилените акциски сообраќајни контроли ќе продолжат и во наредните денови и апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести